Postmodernne Prometheus

December 31st, 2009

2009. aasta kokkuvõte ja uusaastalubadused

Mäletan selgesti, kuidas ma eelmise aasta lõpus firma jõulupeol rõõmsalt ütlesin, et 2008 oli minu jaoks väga hea aasta. Tõepoolest oli: üle hulga aja püstitasin endale selged eesmärgid, mida edaspidi peale hakata ja kuhu välja jõuda. Sel aastal ma neile lähemale ei jõudnud, pigem vastupidi. Jah, võin julgelt väita, et 2009. aasta on olnud minu senise elu kõige halvem aasta. Selge märk, et aastad pole vennad.

Samas ei kimbutanud mind sugugi surutis nagu paljusid teisi. Vastupidi, majanduslikult läheb asi pigem paremuse suunas. Tõelised probleemid on olnud mujal. Üks väheseid asju, mis mind rööpast välja suudab viia, on reetmine, mida sel aastal pole juhtunud mitte üks ega kaks, vaid koguni kolm korda.

Enda hinnang pole muidugi teab mis objektiivne, aga arvan, et olen võrdlemisi abivalmis inimene. Kes teab, ehk on mõni lugejagi seda oma nahal kogenud… Mindki on läbi aastate väga palju aidatud ja võib-olla pole ma alati osanud oma tänu piisavalt hästi väljendada. Vahest olen muutunud paremaks inimeseks kui enne, igatahes pole ma kunagi varem tundnud nii tugevat soovi teist inimest aidata kui sel aastal. Vastutasuks olen saanud kaela sellise hunniku solvanguid ja soppa, et seda jätkub õige pikaks ajaks. Muuhulgas olen pidanud kuulma, et olen: pahatahtlik, ignorant, ebakompetentne, valetaja, ajuvaba, pealetükkiv, enesekeskne, üleolev. Kindlasti veel muudki, mis hetkel ei meenu. Seda kõike aastal, mis on võib-olla üldse esimene aasta, kus ma pole (vähemalt enda arvates) teinud midagi, mille pärast häbeneda või piinlikkust tunda. Ma pole eladeski nii palju kurja teinud, et see ära teenida, ehkki mõndagi oleks kahtlemata saanud paremini teha. Käituda alati nii, et seda poleks võimalik mitmeti mõista, ma kahjuks veel ei oska.

Küll puudub sellest nimekirjast üks sõna, mida teavad kõik mu lähemad tuttavad: kangekaelne. Süüdistused, eriti alusetud süüdistused, tekitavad minus ainult trotsi ja tahtmist tõestada, et eksivad teised, mitte mina. Üks süüdistajaist, kellega me pole muide kordagi kohtunud ega isegi suhelnud, juba oli sunnitud oma sõnade pärast vabandust paluma ja ma olen kindel, et kunagi peavad oma eksimust tunnistama teisedki, kuigi see võib omajagu aega võtta.

Siiski on mõned inimesed pidanud sellel aastal minu pärast kannatama, sest eelpoolmainitud üleelamised on negatiivselt mõjunud minu töövõimele ja tööde valmimine seetõttu ülemäära veninud. Ma pole ühelgi varasemal aastal nii palju Dynamicsit vahtinud, aga väga raske on tööle keskenduda, kui mõtted oma rada liiguvad. Võib-olla olen ma töökaaslasi alt vedanud, aga suuresti endast mitteolenevatel põhjustel. Loodan, et nad saavad sellest aru. Positiivne on see, et tahtmine midagi teha on hakanud jälle tagasi tulema.

Aga kõigest hoolimata juhtus lõppeval aastal nii mõndagi positiivset: üle hulga-hulga aja sai käidud külas Lõuna-Eestis elavatel isapoolsetel sugulastel, suure surmaga sai valmis Dr. Horrible’i tõlge, väiksema surmaga said valmis 5 Naruto osa tõlked (ja uuel aastal tuleb loodetavasti lisa), käisin esimest korda klassikalise muusika kontserdil, vaatasin esimest korda kinos ooperit ja kindlasti veel muudki. Samuti tean ma täpselt, mis oli minu selle aasta kõige õnnelikum päev: 5. märts. Mis sel päeval siis juhtus? Ei juhtunudki midagi erilist, tundsin lihtsalt üle hulga aja esimest korda, et olen endale saanud uue ja toreda sõbra. See tunne oleks tõesti võinud kauem kesta…

2010. aasta osas on samuti püstitatud selge siht minna pärast mõneaastast pausi tagasi ülikooli, sedapuhku magistriõppesse. Samuti on kaalumisel mitmeid huvitavaid reisiplaane, kuid midagi kindlat pole ma selles osas veel otsustanud. Võiks ju lubada, et uuel aastal püüan blogi usinamalt pidada kui seni, aga sageli on huvitavamatki teha kui oma mõtteid kirja panna, ehkki juba mõnda aega mõlgub peas mõte kirjutada aeg-ajalt inglise keeles Dynamicsi või siis programmeerimise kohta üldisemalt, aga see on seni jäänud pidama ajapuuduse taha. Kui kellelgi on ideid, millest kirjutada, siis võib sellest alati mulle teada anda ja võib-olla ühel päeval kirjutangi.

Jääme siis lootma uut ja paremat 2010. aastat. 2009. aastast halvem see ju ometi ei saa tulla?!

August 31st, 2009

Põrgutee on sillutatud heade kavatsustega

Olen ennegi märganud, et mõned inimesed ei saa sarkasmist aru, aga täna tuli ette üks eriti raskekujuline juhtum. Ilmselt oli teema liiga tõsine. Ma ei mõelnud ka üldse, et seda niimoodi annab tõlgendada. Oh mind küll…

Või on asi milleski muus? Ma ei saagi täpselt aru. Täielik hämming…

May 16th, 2009

Ajusurm

Viimase poole aasta jooksul olen teinud päris mitu nii lolli otsust, et pean neid võib-olla terve oma ülejäänud elu kahetsema. Võiks ju arvata, et nii kõrges vanuses inimene on juba veidi targem, aga kus sa sellega. See on kõik, mis mul antud teemal öelda on…

February 8th, 2009

Mul ikka kohe veab

Seoses MEDUSA surmaga otsisin välja tema garantiidokumendid. Mulle oli meelde jäänud, et ostsin arvuti jaanuaris, aga sellel paberil on kirjas, et garantii kehtib 24 kuud ja ostukuupäevaks on märgitud 15. veebruar 2007. Kuna garantii kehtib veel viimaseid päevi, siis on kõik iseenesest väga ilus, aga miks kurat ma selle arvuti just Beestingist ostma pidin, mis aasta tagasi pankrotti läks? Tegelikult pole mul Beestingi ja selle töötajate kohta ühtki paha sõna öelda, kuid selle garantiiga pole samuti midagi teha.

Eeltooduga mitteseonduv teade: sain järjekordselt täiesti juhuslikult teada, et “originaal-Buffy” Kristy Swanson on eile sõudnud abieluranda. Palju õnne talle selle tähtsa sündmuse puhul!!!

February 7th, 2009

Medusa on surnud, elagu Aurora!

Ma ei tea, kas ja kui paljud jälgivad minu blogi nii andunult, et märkasid, kuidas see viimastel päevadel järjekordselt salapäraselt kuhugi kadunud oli. Usun, et neid tähelepanelikke polnud kuigivõrd, kuid paraku ei muuda see toda fakti ennast olematuks.

Juhtus see, et seda blogi üleval hoidev arvuti, mille nimi oli teadupärast MEDUSA, otsustas ootamatult elust lahkuda. Seda, kas surm tabas emaplaati või videokaarti, pole ma veel välja selgitanud ning tõtt-öelda pole selleks eriti aega kah. Vahelduse mõttes ei saanud seekord kannatada kõvaketas, seega on kõik info alles, nagu näha, ning kopeeritud uuele kettale. Küll aga tähendas arvuti hukk järjekordse 7000 krooni kulutamist millelegi, mis polnud hetkel plaanis, kuid õnneks maksab samade parameetritega arvuti tervelt kolm korda vähem kui kaks aastat tagasi, nii et lood võiksid hullemadki olla.

Arvutit ostes peab ootamatusteks alati valmis olema ning kuigi lahkusin poest teadmisega, et ostsin 4GB operatiivmäluga arvuti, vaatas karbilt vastu märge 2GB RAM. Õnneks ei läinud seekord nii nagu tavaliselt ning tegelikult on selles kastis siiski 4 giga mälu, muidu oleks olukord väga nutune olnud, sest kus ma siis vajadusel oma virtuaalmasinaid käivitaks. Aga nüüd on uus masin olemas ning tema nimi on AURORA. Medusa tapja nimi oli küll Perseus, mis väljendab võrdlemisi edukalt minu suhtumist kujunenud olukorda, ent kuna seni on mu arvutid olnud enamasti naissoost, ei näinud ma põhjust väljakujunenud traditsiooni muuta. Loodetavasti on AURORA saatus õnnelikum kui eelmisel arvutil.

Ühtlasi tähendab arvuti vahetus meeldivat võimalust veeta terve nädalavahetus erinevaid programme ja programmikesi installeerides. Alustasin sellest, et panin siia peale Windows 7 beeta, sest ühtki MP3 sellel kõvakettal pole, järelikult puudub võimalus, et need võiksid viga saada. Lisaks tõmbas Windows 7 omale kohe ära vastavasisulise paranduse, seega ei tohiks seda tulevikuski juhtuda. Esmamulje Windows 7-st on igatahes positiivne, mälu tundub ta võtvat vähem kui Vista ja näeb muidu ka tegus välja. Ainus probleem on tema aegumine, mis toimub 2. juulil (kuigi litsents räägib 1. augustist, nägin kusagil aknas sellist kirja). Loodetavasti on uus versioon, Release Candidate, selleks ajaks ikka olemas.

Kuna proovitarkvara kasutamine tähendab, et suure tõenäosusega tuleb seda protsessi mingi aja möödudes korrata, lisan siia kontrollnimekirja sellest, mida tuleb teha, et veebiserver ja muud veebirakendused uuesti käima saada. See on pigem mu enda jaoks, et midagi meelest ära ei läheks, aga võib-olla on sellest veel kellelegi kasu.

  1. Installeerida Windows 7.
  2. Teha ajutine kasutaja, logida tema nime alt sisse ja kopeerida C:\Users kataloog süsteemikettalt andmekettale. Muuta registris HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList all käsitsi ära vastavad kataloogide väärtused. Muidugi võib profiile hoida ka süsteemikettal, aga ma eelistaksin nende säilimist süsteemiketta vormindamise korral ning kuna ma pole veel leidnud võimalust, kuidas neid saaks kuidagi viisakamalt mujale kopeerida, siis tuleb teha käsitööd. Seejärel võib ajutise kasutaja uuesti ära kustutada.
  3. Tirida ja installeerida Far Manager. Olen vana kooli mees, kelle esimene shell oli Norton Commander, seega kasutan tööks failidega seniajani üsna tihti tema tänapäevasemat klooni. Endise NSV Liidu maades elavad inimesed tohivad Far Manageri kasutada tasuta, seega võib selle ka ära registreerida, mis eeldab tsipa vene keele oskust. Registreerimiseks tuleb sisestada failis License.xUSSR.txt (mis on ise Windows-1251 kodeeringus) olev kasutajanimi ja kehtiv nädalapäev vene keeles. Konks on selles, et vene tähti saab arvutisse sisestada väga mitut moodi ja registreerimise käigus tuleb kasutada teist kodeeringut (MS-DOS Cyrillic CIS 1). Kui kõik läheb hästi, siis on Far Manager nüüd registreeritud. Veel tuleks kohe maha võtta failide kustutamine Recycle Bin’i ja seadistused salvestada.
  4. Tirida ja installeerida ISC BIND. Kopeerida konfiguratsioon (etc\ kataloog) üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi UDP ja TCP port 53. Nüüd töötab nimeserver.
  5. Tirida ja installeerida hMailServer. Eelmise versiooni konfiguratsiooni säilitamiseks kasutada enne üleminekut versioonile 5.x (mis kasutab vaikimisi nuditud Microsofti SQL Serverit) versiooni 4.4, mis töötab MySQL baasil. Kopeerida konfiguratsioon ja andmebaas üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi SMTP port (ei ole 25). Nüüd töötab meiliserver.
  6. Tirida ja installeerida MySQL. Muuta ära root kasutaja parool, kui seda automaatselt ei tehta (seekord andis automaatkonfigureerimine mingi vea, mis võib või võib mitte olla seotud Windows 7-ga). Kopeerida andmebaas üle varundatud versiooniga. Nüüd töötab andmebaasiserver.
  7. Tirida ja installeerida Apache HTTP Server. Kopeerida konfiguratsioon (hetkel httpd.conf ja httpd-vhosts.conf) üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi TCP port 80. Nüüd töötab veebiserver.
  8. Tirida ja installeerida PHP (koos laiendustega). Kopeerida konfiguratsioon (php.ini) üle varundatud versiooniga. Eeldused veebilehe tööks on nüüd täidetud.
  9. Kopeerida varukoopiast õigesse asukohta veebilehed ise, kui neid seal pole. Vajadusel tirida ja paigaldada kataloogidesse WordPressi uusim versioon. Nüüd peaks http://www.spiderworld.com töötama.
  10. Vajadusel panna uuesti automaatselt käivituma veebiserveri ülevaloleku kontrolli skript, mis on seni veel tegemata, sest võib-olla Windows 7 all Apache ja PHP ei lõpetagi mõnikord ootamatult tegevust.

Kuna selle arvutiga on aeg-ajalt vaja ka tööd teha, siis installeerimisprotsess jätkub ja järgnevatel päevadel võib esineda (loodetavasti) lühiajalisi katkestusi veebiserveri töös.

January 20th, 2009
January 16th, 2009

Nullmotivatsioon

Oi kui lihtne on inimeselt võtta igasugune tahtmine tööd teha…

December 25th, 2008

Arvelduskrediidi lõpp ja muud jõulu-uudised

Häid jõule kõigile lugejatele, keda siia viimasel ajal minu üllatuseks aeg-ajalt ikka satub. Ülimalt populaarseks osutunud arvelduskrediidi jutukeses mainitu on nüüd tõeks saanud ja juba paar päeva elan vähemalt Swedbankis krediidivaba inimese elu. Veel lepingu pikendamisest keeldumise põhjusi analüüsida püüdes jõudsin järeldusele, et äraütlemisele ei saanud olla muud põhjendust kui see, et minu määratud tagasimaksega krediitkaardi (kunagise Ego) saldo liikus samuti üpris limiidi lähedal ja igakuise tagasimakse tegemise päeval arvestati kõigepealt intress, millele seejärel lisati tagasimakse. Selle hookuspookuse tulemusel läks krediitkaardi saldo mõnel korral ajutiselt üle limiidi, ehkki mina pole midagi valesti teinud ja viga on Programmis. Samas pole enam vahet, olid need põhjused, millised nad olid, mina rohkem krediiti ei taotlenud.

www.spiderworld.com aga oli kõigist minu püüdlustest hoolimata taas poolteist päeva maas. Nimelt leidsin ümberkonfigureerimise käigus enda arust võrdlemisi lihtsa lahenduse, kuidas saada lahti eelmises postituses mainitud häirivast konsooliaknast. Täpsemalt muutsin ära kasutaja, kelle õigustes skript käima pannakse. Paraku selgus, et nimetatud kasutajal puudus õigus Windowsi teenuseid käivitada ja peatada. Probleemi lahendamiseks andsin talle õigusi juurde, aga kontrollimaks, kas asi töötab, peame ootama Apache’i järjekordset ärakukkumist. Loodetavasti kõik töötab ja kui ei tööta, siis märkan saidi mittetöötamist võrdlemisi ruttu nagu seekord.

Kuna seekordsete pühade ajal on mul tavapärasest rohkem vaba aega, kirjutan siia sel nädalal tõenäoliselt veel mõne jutukese, aga seniks veel kord häid pühi!

December 13th, 2008

Tark investor

Veidi rohkem kui aasta tagasi, enne Ameerika-reisi pakuti mulle võimalust teha elukindlustus. Kuna kunagi ei tea ette, mis võib juhtuda, haarasin sellest võimalusest kinni. Mulle näidati palju ilusaid graafikuid ja sellest tulenevalt otsustasin, riskialdis inimene nagu ma olen, teha omale investeerimisriskiga kogumiskindlustuse. Valisin välja ka mõned fondid, mis mulle sel hetkel rohkem või vähem perspektiivikad tundusid.

Nüüd on aeg teha vahekokkuvõte. Selline oli minu portfellis leiduvate fondide tootlikkus esimesel aastal (12. novembri seisuga):
Evli Greater Russia – -68,123%
ABN Amro Global Emerging Markets – -55,999%
ABN Amro Asian Tigers – -48,767%
Seesami Globaalne Kasvuportfell – -34,591%

Kommentaarid on siinkohal vist liigsed.

Vahepeal on möödunud veel üks kuu, mille tulemused olid minu arvutuste põhjal järgmised, kuigi seoses firmade ühinemisega osad fondid vahetusid, mis teeb ülevaate saamise veidi keerulisemaks:
Evli Greater Russia – -14,962%
Seesami Globaalne Kasvuportfell – -2,929%
Equity Asia Emerging – +6,042%
Equity Global Emerging – +8,629%

Üllataval kombel võib siin märgata plussmärgiga tulemusi, ehkki Venemaa fond kaotas kuuga veel 15% sellest vähesest, mis sinna aasta möödudes jäänud oli. Vähemalt praegu tundub küll, et selle valik oli täielik ämber, kuid kuuldavasti pole ma ainus tola, kes sinna raha matnud. Mul on tekkinud juba sportlik huvi, kui madalale see üldse langeda võib ja seetõttu pole mul ka kavas fondi vahetada. Muus osas on pilt aga veidi rõõmustavam kui kuu aega tagasi, ehkki tumeda tuleviku valguses on põhjust karta, et see rõõm jääb ajutiseks. Samas, kuna leping sai tehtud puhtalt elukindlustuse pärast, siis olen võimalikku tulu alati käsitlenud pigem boonusena ning raha haihtumine mind nii väga ei häiri, kuigi ega see mind rõõmsaks kah ei tee.

P.S. Loodetavasti ei teinud ma kusagil mõnda tobedat arvutusviga.

December 9th, 2008

Swedbank ründab jälle

Hiljuti potsatas minu postkasti kenal paberil teade, et minu viis aastat kehtinud arvelduskrediidi leping automaatselt ei pikene. Iseenesest on see üllatav, sest netipank laulab kenasti, et juhul, kui sissetulekud on aasta jooksul suurenenud või jäänud samaks, siis kehtib leping ka järgmisel perioodil, aga minu kontole on sel aastal laekunud märkimisväärselt suurem summa kui möödunud aastal. Milles siis asi? Kas majanduskriis ründab tõesti nii ägedalt?

Paberil on kirjas telefoninumber, millele helistades peaks arvelduskrediidi pikendamise kohta antama täpsemat infot. Eile ma siis helistasin ja mulle öeldi (küll veidi rohkem läbi lillede), et tema (vastaja siis) küll ei tea, miks Programm lepingut automaatselt ei pikendanud, välja uurida ta seda ei kavatse ja mina esitagu uus taotlus, küll nad siis vaatavad. Ma saan aru küll, et see on mingisugune üldnumber, aga no kurat te sellest sinna paberi peale siis trükite, kui temast mitte tuhkagi kasu ei ole. Üldse tundub, et selles pangas otsustab kõik mingi salapärane Programm. Kui ma mõned aastad tagasi arvelduskrediidi summat suurendasin, siis arvas Programm, et võiks intressimäära sõnagi lausumata 14% pealt 19%-le suurendada, kuigi tol hetkel olin võtmeklient, kellele kehtis jutu järgi soodsam määr. Märkasin seda küll, aga ei viitsinud õiendama hakata ja tagantjärele tundub, et õigesti tegin.

Nüüd on seis igatahes selline, et lepingu pikendamist ma taotleda ei kavatse, sest antud 5000 krooni tasumine pole minu jaoks hetkel probleem. Küll aga olen väsinud maadlemast mingi Programmiga, mis pidevalt minu kahjuks otsuseid langetab (see pole ainus juhus). Seega, Swedbank, edaspidi jääb teil minu käest see 40-50 krooni intressi igas kuus saamata. Mis muudest pangatoodetest saab, seda ma veel vaatan, aga ilmselt loobun peagi suuresti ka nende kasutamisest.

|