Postmodernne Prometheus

February 8th, 2009

Mul ikka kohe veab

Seoses MEDUSA surmaga otsisin välja tema garantiidokumendid. Mulle oli meelde jäänud, et ostsin arvuti jaanuaris, aga sellel paberil on kirjas, et garantii kehtib 24 kuud ja ostukuupäevaks on märgitud 15. veebruar 2007. Kuna garantii kehtib veel viimaseid päevi, siis on kõik iseenesest väga ilus, aga miks kurat ma selle arvuti just Beestingist ostma pidin, mis aasta tagasi pankrotti läks? Tegelikult pole mul Beestingi ja selle töötajate kohta ühtki paha sõna öelda, kuid selle garantiiga pole samuti midagi teha.

Eeltooduga mitteseonduv teade: sain järjekordselt täiesti juhuslikult teada, et “originaal-Buffy” Kristy Swanson on eile sõudnud abieluranda. Palju õnne talle selle tähtsa sündmuse puhul!!!

February 7th, 2009

Medusa on surnud, elagu Aurora!

Ma ei tea, kas ja kui paljud jälgivad minu blogi nii andunult, et märkasid, kuidas see viimastel päevadel järjekordselt salapäraselt kuhugi kadunud oli. Usun, et neid tähelepanelikke polnud kuigivõrd, kuid paraku ei muuda see toda fakti ennast olematuks.

Juhtus see, et seda blogi üleval hoidev arvuti, mille nimi oli teadupärast MEDUSA, otsustas ootamatult elust lahkuda. Seda, kas surm tabas emaplaati või videokaarti, pole ma veel välja selgitanud ning tõtt-öelda pole selleks eriti aega kah. Vahelduse mõttes ei saanud seekord kannatada kõvaketas, seega on kõik info alles, nagu näha, ning kopeeritud uuele kettale. Küll aga tähendas arvuti hukk järjekordse 7000 krooni kulutamist millelegi, mis polnud hetkel plaanis, kuid õnneks maksab samade parameetritega arvuti tervelt kolm korda vähem kui kaks aastat tagasi, nii et lood võiksid hullemadki olla.

Arvutit ostes peab ootamatusteks alati valmis olema ning kuigi lahkusin poest teadmisega, et ostsin 4GB operatiivmäluga arvuti, vaatas karbilt vastu märge 2GB RAM. Õnneks ei läinud seekord nii nagu tavaliselt ning tegelikult on selles kastis siiski 4 giga mälu, muidu oleks olukord väga nutune olnud, sest kus ma siis vajadusel oma virtuaalmasinaid käivitaks. Aga nüüd on uus masin olemas ning tema nimi on AURORA. Medusa tapja nimi oli küll Perseus, mis väljendab võrdlemisi edukalt minu suhtumist kujunenud olukorda, ent kuna seni on mu arvutid olnud enamasti naissoost, ei näinud ma põhjust väljakujunenud traditsiooni muuta. Loodetavasti on AURORA saatus õnnelikum kui eelmisel arvutil.

Ühtlasi tähendab arvuti vahetus meeldivat võimalust veeta terve nädalavahetus erinevaid programme ja programmikesi installeerides. Alustasin sellest, et panin siia peale Windows 7 beeta, sest ühtki MP3 sellel kõvakettal pole, järelikult puudub võimalus, et need võiksid viga saada. Lisaks tõmbas Windows 7 omale kohe ära vastavasisulise paranduse, seega ei tohiks seda tulevikuski juhtuda. Esmamulje Windows 7-st on igatahes positiivne, mälu tundub ta võtvat vähem kui Vista ja näeb muidu ka tegus välja. Ainus probleem on tema aegumine, mis toimub 2. juulil (kuigi litsents räägib 1. augustist, nägin kusagil aknas sellist kirja). Loodetavasti on uus versioon, Release Candidate, selleks ajaks ikka olemas.

Kuna proovitarkvara kasutamine tähendab, et suure tõenäosusega tuleb seda protsessi mingi aja möödudes korrata, lisan siia kontrollnimekirja sellest, mida tuleb teha, et veebiserver ja muud veebirakendused uuesti käima saada. See on pigem mu enda jaoks, et midagi meelest ära ei läheks, aga võib-olla on sellest veel kellelegi kasu.

  1. Installeerida Windows 7.
  2. Teha ajutine kasutaja, logida tema nime alt sisse ja kopeerida C:\Users kataloog süsteemikettalt andmekettale. Muuta registris HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList all käsitsi ära vastavad kataloogide väärtused. Muidugi võib profiile hoida ka süsteemikettal, aga ma eelistaksin nende säilimist süsteemiketta vormindamise korral ning kuna ma pole veel leidnud võimalust, kuidas neid saaks kuidagi viisakamalt mujale kopeerida, siis tuleb teha käsitööd. Seejärel võib ajutise kasutaja uuesti ära kustutada.
  3. Tirida ja installeerida Far Manager. Olen vana kooli mees, kelle esimene shell oli Norton Commander, seega kasutan tööks failidega seniajani üsna tihti tema tänapäevasemat klooni. Endise NSV Liidu maades elavad inimesed tohivad Far Manageri kasutada tasuta, seega võib selle ka ära registreerida, mis eeldab tsipa vene keele oskust. Registreerimiseks tuleb sisestada failis License.xUSSR.txt (mis on ise Windows-1251 kodeeringus) olev kasutajanimi ja kehtiv nädalapäev vene keeles. Konks on selles, et vene tähti saab arvutisse sisestada väga mitut moodi ja registreerimise käigus tuleb kasutada teist kodeeringut (MS-DOS Cyrillic CIS 1). Kui kõik läheb hästi, siis on Far Manager nüüd registreeritud. Veel tuleks kohe maha võtta failide kustutamine Recycle Bin’i ja seadistused salvestada.
  4. Tirida ja installeerida ISC BIND. Kopeerida konfiguratsioon (etc\ kataloog) üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi UDP ja TCP port 53. Nüüd töötab nimeserver.
  5. Tirida ja installeerida hMailServer. Eelmise versiooni konfiguratsiooni säilitamiseks kasutada enne üleminekut versioonile 5.x (mis kasutab vaikimisi nuditud Microsofti SQL Serverit) versiooni 4.4, mis töötab MySQL baasil. Kopeerida konfiguratsioon ja andmebaas üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi SMTP port (ei ole 25). Nüüd töötab meiliserver.
  6. Tirida ja installeerida MySQL. Muuta ära root kasutaja parool, kui seda automaatselt ei tehta (seekord andis automaatkonfigureerimine mingi vea, mis võib või võib mitte olla seotud Windows 7-ga). Kopeerida andmebaas üle varundatud versiooniga. Nüüd töötab andmebaasiserver.
  7. Tirida ja installeerida Apache HTTP Server. Kopeerida konfiguratsioon (hetkel httpd.conf ja httpd-vhosts.conf) üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi TCP port 80. Nüüd töötab veebiserver.
  8. Tirida ja installeerida PHP (koos laiendustega). Kopeerida konfiguratsioon (php.ini) üle varundatud versiooniga. Eeldused veebilehe tööks on nüüd täidetud.
  9. Kopeerida varukoopiast õigesse asukohta veebilehed ise, kui neid seal pole. Vajadusel tirida ja paigaldada kataloogidesse WordPressi uusim versioon. Nüüd peaks http://www.spiderworld.com töötama.
  10. Vajadusel panna uuesti automaatselt käivituma veebiserveri ülevaloleku kontrolli skript, mis on seni veel tegemata, sest võib-olla Windows 7 all Apache ja PHP ei lõpetagi mõnikord ootamatult tegevust.

Kuna selle arvutiga on aeg-ajalt vaja ka tööd teha, siis installeerimisprotsess jätkub ja järgnevatel päevadel võib esineda (loodetavasti) lühiajalisi katkestusi veebiserveri töös.

January 8th, 2009

Windows 7 install võib oodata

Nii, see on siis otsustatud: ei hakka esialgu Windows 7 installeerimisega jamama. Miks ma peaksin paigaldama enda arvutisse asja, mis soovitab enne seda kõigist MP3 failidest varukoopiad teha? Mine sa tea, mida ta veel maha tahab kustutada. Naljakas muidugi iseenesest…

December 30th, 2008

Mõnikord oskavad arvutid tõesti üllatada

Hoolimata IT-valdkonnas töötamisest kogen aeg-ajalt taas, kui väga arvuti mind üllatada suudab. Mõned päevad tagasi hakkas seesama arvuti, milles minu blogi paikneb, järsku kurtma, et mälu hakkab otsa saama ja midagi tuleks ette võtta. Samuti oli kuhugi kadunud pea kogu kõvakettaruum süsteemikettal. Asja uurima hakates tuvastasin, et millegipärast on swap-fail (pagefile.sys) 16 GB suur. Wha…? Nüüd oli selge, kuhu kettaruum kadus, aga miks? Uuesti Task Manageri vaadates nägin ka probleemi põhjust: arvutis käis korraga peaaegu 3700 protsessi! Kindlasti on selliseid, kellele see väärtus iseenesest suurt ei ütle, seepärast mainin, et normaaljuhul võiks protsesside arv jääda 100 piiresse või olla õige pisut üle selle. Minu arvutis jooksis aga korraga 3670 protsessi, millest 3580 olid taskeng.exe-d. Kaudne süüdlane oli seega teada: taskeng.exe ehk Task Scheduler Engine, mis teostab tegevusi varem kindlaksmääratud kellaajal või intervalliga. See viis mõtte loomulikult kohe taas veebiserveri kontrolli skriptile, millest olen varemgi juttu teinud. Uued protsessid tekkisid aga isegi kiiremini kui selle käivitamise veerandtunnine intervall, seega polnud süüdlane mu enda skript.

Aga mis seal ikka: kus häda kõige suurem, seal Google kõige lähem. Kirjutasin otsinguaknasse taskeng.exe, ta ise pakkus sellele lisaks välja multiple ja juba esimeses lingis peituski probleemi lahendus: Task Scheduleri all on varjatud tegevus, mis kontrollib iga viie minuti tagant, ega uudistevood pole vahepeal uuenenud. Kui selle käivitamisel tekib millegipärast viga, siis tõmmataksegi iga viie minuti tagant käima uus protsess. Ilmselt tekkis probleem ümberkonfigureerimise käigus, kui ma kasutajaprofiili teise kohta kopeerisin. Kuna minu jaoks pole uudistevoogude kontrollimine oluline, siis lahendasin probleemi sellega, et keelasin tema käivitamise lihtsalt ära. Olemas on ka teine lahendus: Internet Exploreri seadetest tuleb voogude kontrollimise linnuke maha võtta, teha restart, linnuke uuesti peale panna ja teha veel üks restart, aga kuna mulle restardid nii väga ei meeldi, siis jääb see paremat aega või vajaduse tekkimist ootama. Võib-olla lähen üldse üle Windows 7 peale, kui avalik beeta välja tuleb, mis tähendab, et kõik seadistused tuleb niikuinii uuesti teha, kuid selle otsuse tegemiseni on veel mõni nädal aega.

December 12th, 2008

Millise tarkvara peal see server jookseb?

Seoses WordPressi uue versiooni väljalaskmisega mõtlesin, et kirjutan paar sõna sellest, mis tarkvara ma üldse blogipidamiseks kasutan. See huvitab kindlasti vaid itimehi, aga mis sellest.

Alustaks siis sellega, et www.spiderworld.com käib minu isiklikus arvutis, mille nimi (nagu väga suured huvilised traceroute‘i kasutades välja võivad selgitada) on MEDUSA. MEDUSA operatsioonisüsteem on Windows Vista 64-bit Ultimate Edition. Kahtlemata on küllalt neid, kelle meelest Vista on saatanast, aga mina ei oska tema kohta küll suurt paha öelda. Mõistagi on tal omad kiiksud, aga mind need suurt ei häiri. Vahest on asi ka selles, et suurema osa ajast olen sisse logitud domeeni administraatorina (oh seda turvariski!), nii et UAC mind ei tülita.

Muu blogi jooksutamiseks vajalik tarkvara on vabavara. Nendeks on siis veebiserver Apache koos PHP toega ja andmebaasimootor MySQL, mida kõiki üritan jõudumööda uuendada, kui uus versioon välja tuleb. Blogi kirjutamiseks kasutan WordPressi, nagu juba mainitud. Eile õnnestus see suhteliselt lihtsa vaevaga ka versioon 2.7 peale üle viia. Muuhulgas tundub, et selles versioonis on isegi dashboard täiesti kasutatav, mida minu arust varem küll öelda ei saanud. Kujundus ehk teema on Tiga, mida igaüks võib lehe allservast isegi lugeda. Kui ma kunagi ammu kujundust valisin, oli see üks väheseid, mis suutis end üle terve ekraanipinna mahutada, mitte ei näidanud vaid kitsast riba teksti ekraani keskel. Just sellepärast saigi see valitud. Tõsi, ma pole proovinud, milline see väiksema resolutsiooniga välja näeb, ehk peaks seda kunagi tegema.

Lisaks jooksutab MEDUSA spiderworld.com nime- ja meiliserverit, aga nendest ma vähemalt praegu pikemalt ei pajata.

|