Postmodernne Prometheus

December 31st, 2008

WordPress kalab

Millegipärast ei taha minu viimased postitused blog.tr.ee lehele ega mujalegi jõuda ehk siis ping ei tööta. Huvitav oleks teada, kas viga on WordPressis või milleski muus. Muidugi võib ka ainult endale kirjutada, aga huvitavam oleks siiski, kui veel keegi peale minu neid postitusi loeks. Seetõttu oleks oluline asi ikkagi tööle saada.

Teine asi, mis mulle uuemate WordPressi versioonide juures ei meeldi, on tema komme salvestada postituste versioone (revision). Kuigi keelasin versioonide salvestamise ära, kipub ta ühest postitusest salvestama ikkagi vähemalt kaks versiooni, võimalusel ka rohkem, mis tähendab, et postituste koodid pole enam järjest ja sinna jäävad augud vahele. Pisiasi küll, aga mind see häirib.

December 30th, 2008

Mõnikord oskavad arvutid tõesti üllatada

Hoolimata IT-valdkonnas töötamisest kogen aeg-ajalt taas, kui väga arvuti mind üllatada suudab. Mõned päevad tagasi hakkas seesama arvuti, milles minu blogi paikneb, järsku kurtma, et mälu hakkab otsa saama ja midagi tuleks ette võtta. Samuti oli kuhugi kadunud pea kogu kõvakettaruum süsteemikettal. Asja uurima hakates tuvastasin, et millegipärast on swap-fail (pagefile.sys) 16 GB suur. Wha…? Nüüd oli selge, kuhu kettaruum kadus, aga miks? Uuesti Task Manageri vaadates nägin ka probleemi põhjust: arvutis käis korraga peaaegu 3700 protsessi! Kindlasti on selliseid, kellele see väärtus iseenesest suurt ei ütle, seepärast mainin, et normaaljuhul võiks protsesside arv jääda 100 piiresse või olla õige pisut üle selle. Minu arvutis jooksis aga korraga 3670 protsessi, millest 3580 olid taskeng.exe-d. Kaudne süüdlane oli seega teada: taskeng.exe ehk Task Scheduler Engine, mis teostab tegevusi varem kindlaksmääratud kellaajal või intervalliga. See viis mõtte loomulikult kohe taas veebiserveri kontrolli skriptile, millest olen varemgi juttu teinud. Uued protsessid tekkisid aga isegi kiiremini kui selle käivitamise veerandtunnine intervall, seega polnud süüdlane mu enda skript.

Aga mis seal ikka: kus häda kõige suurem, seal Google kõige lähem. Kirjutasin otsinguaknasse taskeng.exe, ta ise pakkus sellele lisaks välja multiple ja juba esimeses lingis peituski probleemi lahendus: Task Scheduleri all on varjatud tegevus, mis kontrollib iga viie minuti tagant, ega uudistevood pole vahepeal uuenenud. Kui selle käivitamisel tekib millegipärast viga, siis tõmmataksegi iga viie minuti tagant käima uus protsess. Ilmselt tekkis probleem ümberkonfigureerimise käigus, kui ma kasutajaprofiili teise kohta kopeerisin. Kuna minu jaoks pole uudistevoogude kontrollimine oluline, siis lahendasin probleemi sellega, et keelasin tema käivitamise lihtsalt ära. Olemas on ka teine lahendus: Internet Exploreri seadetest tuleb voogude kontrollimise linnuke maha võtta, teha restart, linnuke uuesti peale panna ja teha veel üks restart, aga kuna mulle restardid nii väga ei meeldi, siis jääb see paremat aega või vajaduse tekkimist ootama. Võib-olla lähen üldse üle Windows 7 peale, kui avalik beeta välja tuleb, mis tähendab, et kõik seadistused tuleb niikuinii uuesti teha, kuid selle otsuse tegemiseni on veel mõni nädal aega.

December 29th, 2008

Kõrgresolutsiooniline tulekärbes

FireflyHiljuti või isegi mitte enam nii väga hiljuti, juba poolteist kuud tagasi, anti Joss Whedoni lühikeseks jäänud elueaga sari Firefly välja Blu-ray’l. Loomulikult ei saanud ma teisiti kui pidin selle endalegi soetama. Tellides arvestasin, et see jõuab kohale detsembris, sest 1. detsembrist tõusis kaupade importimise maksuvaba piirmäär teatavasti oluliselt, 22 euro pealt 150 peale. Mõistagi oli pakk sedapuhku nagu nuhtlus ahvikiirusel kohal juba 29. novembril, ent õnneks sain selle siiski täiendavalt midagi tasumata kätte. Nagu näha, ei kulunudki sarja läbivaatamiseks üle mõistuse kaua, ainult üks kuu.

Igaks juhuks veel kord paar sõna sellest, mis see Firefly siis täpselt on. Kuigi sajandi algusaastatel tegeles Joss Whedon koguni kahe telesarjaga (Vampiiritapja Buffy ja Angel), tekkis tal lisaks neile kolmandagi sarja idee, mis 2002. aastal ka telekanali Fox eetrisse jõudis. Whedoni jaoks oli see paljuski tundmatus kohas vettehüppamine, sest tema senised sarjad olid suunatud tunduvalt väiksemale auditooriumile, kuid Fox on üks USA suuremaid telekanaleid. Firefly on küllaltki omalaadne kosmoseooperi ja vesternižanri segu, kus tegelased lisaks kõigele muule lähevad aeg-ajalt üle hiina keelele. Sarja esimesi osi nähes hakkasid telekanali juhid kartma, et see jääb laiemale üldsusele arusaamatuks ning sundisid sarja tegijaid kiiresti kirjutama uue pilootosa, mis 2002. aasta septembris esimesena eetrisse lasti. Järgneva kolme kuu jooksul jõudis teleekraanile suhteliselt suvalises järjestuses veel kümmekond osa, viimasena neist esialgne pilootosa Serenity. Vaatajate arv polnud aga siiski piisav, mis tähendas seda, et sarja eluiga jäi võrdlemisi lühikeseks ja kokku valmis kõigest 14 osa, millest kolm tookord eetrisse ei jõudnudki. Tagantjärele tuleb tunnistada, et võrreldes mõnede teiste sarjadega sai Firefly siiski suhteliselt hea võimaluse ja näiteks 2005. aastal oleks olnud vedamine juba seegi, kui kokku oleks valminud kuus osa.

Sari jälgib Firefly-tüüpi (siit ka sarja nimi) kosmoselaeva Serenity pardal olijate tegemisi, mille seaduslikkus on rohkem või vähem kaheldava väärtusega. Meeskonna eesotsas on kapten Malcolm Reynolds ehk Mal (Nathan Fillion), kelle parem käsi on tema vana sõjakaaslane Zoë (Gina Torres). Lisaks kuuluvad meeskonda piloot Wash (Alan Tudyk), mehaanik Kaylee (Jewel Staite) ja küsitava lojaalsusega palgasõdur Jayne (Adam Baldwin). Reisijatena on laeval kaaslanna Inara (Morena Baccarin) ja hingekarjane Book (Ron Glass). Veel on laevas seaduse eest põgenev Simon Tam (Sean Maher) koos oma õe Riveriga (Summer Glau), kes oli tähesüsteemi keskplaneete kontrolliva Alliansi meedikute katsejänes. Kuna Mal ja Zoë sõdisid Alliansi vastu, pakub Mal neile oma laevas meeleldi varjupaika, niiviisi omamoodi Alliansile kätte makstes. Sarja läbiv süžeeliin ongi see, kas ja kui kaua õnnestub põgenike viibimist Serenity pardal saladuses hoida. Kiire lõppemise tõttu jäid peaaegu kõik sarjas tõstatatud küsimused vastusteta, ehkki mõnedele neist leiab vastused hiljem väljaantud koomiksitest ja 2005. aastal valminud jätkufilmist, mille nimi on (küllaltki segadusttekitavalt) taas Serenity.

Aga kuna tegelikult oli selle postituse eesmärk rääkida mitte niivõrd sarjast endast kui Blu-ray’st, siis asukski nüüd selle kallale. Kuigi tellisin selle USA-st, on see tegelikult hübriid, mõeldud kasutamiseks nii Ameerikas kui Euroopas (ehk regioonides A ja B). Kõrgresolutsioonilise Blu-ray pilt on mõistagi oluliselt parem kui DVD-l, nii et vastava tehnika olemasolu korral tasub kõigil sarja fännidel kõhklemata täiendav raha letile laduda. Tahtsin siia mõned ekraanipildid ka lisada, aga kuna PowerDVD loonud geeniused Cyberlinkis arvasid, et selle funktsionaalsuse võiks Blu-ray puhul välja lülitada, siis jääb see ära. Mõned väiksema resolutsiooniga pildid leiab sellelt aadressilt. Tähele tasub panna seda, et eriefektid kujundati 2002. aastal standardresolutsioonile, mis tähendab, et kõik efekte sisaldavad kaadrid on suurendatud. Lähivõtete puhul ei torka see väga silma, kuid üldplaanides, eriti kui taustaks on tähistaevas, see mõnevõrra siiski häirib. Näitlejadki tunduvad kandilised, kui neid näiteks läbi laevaakna näidatakse. Samas pole siin ilmselt midagi teha, sest vaevalt keegi kunagi efekte nullist uuesti renderdama hakkab, aga mine sa tea, 60-ndate Star Trek sai ju omale hiljuti uue kuue. Kui nii peaks minema, eks tuleb see sari siis järjekordselt uuesti osta.

Lisamaterjalid on Blu-ray’l võrdlemisi kidurad, peaaegu kõik on tavalisel DVD-l samuti olemas. Juurde on tulnud ainult üks kommentaaririba ning video söömaajast, kus mõned osatäitjad ja Joss laua ümber istudes juttu ajavad, mis on iseenesest suhteliselt mõttetu. Kommentaariribade kohta ei oska ma kahjuks midagi öelda, sest mul pole olnud aega neist ühtki kuulata, isegi DVD-l mitte. Küll aga meeldis mulle pakend; kolme plaati sisaldav karp on väiksem kui ühe DVD standardkarp, mida tänapäeva ruumikitsikuses ainult tervitada saab.

Sarja uuesti vaadates jõudsin järeldusele, et tegelikult on see ikka väga hea sari, mistõttu on äärmiselt kahju, et see nii vara lõppema pidi. Hea õnne korral oleks ta võinud kesta isegi seitse aastat nagu näiteks Vampiiritapja Buffy, mis tähendab seda, et uusi osi valmiks veel praegugi. Teistele Joss Whedoni sarjadele jääbki Firefly alla peamiselt silmnähtava, aga kahjuks realiseerimata jäänud potentsiaali tõttu. Millegipärast on mul tunne, et selles osas ajalugu peagi kordab ennast.

Muide, ma tean küll, et firefly tähendab inglise keeles jaanimardikat, aga minu suureks üllatuseks nii mõnigi tõlkija seda ei tea ega vaevu seda ka sõnaraamatust järele vaatama. Neile mõeldes paningi sellele loole just sellise pealkirja. Lisaks peaks ekraani paremas servas olema aken sarja IMDb infoga, aga ma pole kuigivõrd kindel, kui hästi või halvasti see töötab, nii et võib-olla kaob see mingil hetkel ära, kui ma selle funktsionaalsusega rahule ei jää. Iseenesest on see aga mugav võimalus väikese vaevaga lisainfot näidata, seetõttu loodan siiski, et see enam-vähem toimib.

December 25th, 2008

Arvelduskrediidi lõpp ja muud jõulu-uudised

Häid jõule kõigile lugejatele, keda siia viimasel ajal minu üllatuseks aeg-ajalt ikka satub. Ülimalt populaarseks osutunud arvelduskrediidi jutukeses mainitu on nüüd tõeks saanud ja juba paar päeva elan vähemalt Swedbankis krediidivaba inimese elu. Veel lepingu pikendamisest keeldumise põhjusi analüüsida püüdes jõudsin järeldusele, et äraütlemisele ei saanud olla muud põhjendust kui see, et minu määratud tagasimaksega krediitkaardi (kunagise Ego) saldo liikus samuti üpris limiidi lähedal ja igakuise tagasimakse tegemise päeval arvestati kõigepealt intress, millele seejärel lisati tagasimakse. Selle hookuspookuse tulemusel läks krediitkaardi saldo mõnel korral ajutiselt üle limiidi, ehkki mina pole midagi valesti teinud ja viga on Programmis. Samas pole enam vahet, olid need põhjused, millised nad olid, mina rohkem krediiti ei taotlenud.

www.spiderworld.com aga oli kõigist minu püüdlustest hoolimata taas poolteist päeva maas. Nimelt leidsin ümberkonfigureerimise käigus enda arust võrdlemisi lihtsa lahenduse, kuidas saada lahti eelmises postituses mainitud häirivast konsooliaknast. Täpsemalt muutsin ära kasutaja, kelle õigustes skript käima pannakse. Paraku selgus, et nimetatud kasutajal puudus õigus Windowsi teenuseid käivitada ja peatada. Probleemi lahendamiseks andsin talle õigusi juurde, aga kontrollimaks, kas asi töötab, peame ootama Apache’i järjekordset ärakukkumist. Loodetavasti kõik töötab ja kui ei tööta, siis märkan saidi mittetöötamist võrdlemisi ruttu nagu seekord.

Kuna seekordsete pühade ajal on mul tavapärasest rohkem vaba aega, kirjutan siia sel nädalal tõenäoliselt veel mõne jutukese, aga seniks veel kord häid pühi!

December 14th, 2008

Veebiserveri töötamise kontrolli skript

Ühes eelmises postituses kirjutasin, et kuna Apache’i veebiserver kipub aeg-ajalt rippuma jääma (kahtlustan, et tegelik kurjam on siinkohal PHP, aga 100% kindlusega ei saa seda väita), siis sai kirjutatud skript, mis iga 15 minuti tagant kontrollib, kas server on püsti ja vajadusel käivitab teenuse uuesti.

Veebiserveri töötamise kontroll peaks iseenesest olema lihtne: tuleb lihtsalt teha telnet porti 80 (või muusse porti, mille peal server töötab). Kui serveriga saadakse ühendus, siis on kõik hästi, vastasel juhul tuleb leida põhjus, miks server ei tööta. Seega oli minu esimene mõte teha telnet ja suunata tulemus töötlemiseks edasi. Kui tulemus sisaldab veateadet, siis tuleks teenus uuesti käivitada. Paraku ei ole kõik asjad elus nii lihtsad ning ma avastasin oma üllatuseks, et Windows’i telnet ei suuda oma väljundit torru (pipe) edasi suunata. Ükskõik, mida ma ka ei teinud, telnet saatis nagu vana ahv oma väljundi ikka konsoolile. Internetiotsingut kasutades selgus, et ma pole esimene, kes selle probleemi otsa komistanud on, aga iseenesest oli see minu jaoks täiesti ootamatu.

Niisiis tuli pöörata pilk mujale. Kuna ma ei viitsinud ise mingis muus keeles põhjalikumat koodi aretama hakata, siis leidsin sobiva jupikese siit ja võtsin selle peaaegu muutmata kujul kasutusele. See pole muidugi ideaalne lahendus, sest erinevalt telnet‘ist tõmbab see terve lehe endale alla, kuid põgusa otsimise käigus ma paremat ei leidnud. Kood ise on selline:

WebSiteTest.vbs

Dim strWebsite

strWebsite = "www.spiderworld.com"

If PingSite( strWebsite ) Then
  WScript.Quit 0
Else
  WScript.Quit 1
End If


Function PingSite( myWebsite )
' This function checks if a website is running by sending an HTTP request.
' If the website is up, the function returns True, otherwise it returns False.
' Argument: myWebsite [string] in "www.domain.tld" format, without the
' "http://" prefix.
'
' Written by Rob van der Woude
' http://www.robvanderwoude.com
  Dim intStatus, objHTTP

  Set objHTTP = CreateObject( "WinHttp.WinHttpRequest.5.1" )

  objHTTP.Open "GET", "http://" & myWebsite & "/", False
  objHTTP.SetRequestHeader "User-Agent", "Mozilla/4.0 (compatible; MyApp 1.0; Windows NT 5.1)"

  On Error Resume Next

  objHTTP.Send
  intStatus = objHTTP.Status

  On Error Goto 0

  If intStatus = 200 Then
    PingSite = True
  Else
    PingSite = False
  End If

  Set objHTTP = Nothing
End Function

Võrreldes originaaliga on selles skriptis muudetud ainult veebiserveri aadress ning teate väljastamise asemel tagastab skript 0, kui server töötab ja 1, kui server ei tööta. Et selle tulemusega midagi peale hakata, sai kirjutatud käsufail, mis ei erinenud kuigivõrd minu esialgsest nägemusest. Viimati tegin midagi sellist küll aastaid tagasi, ent erinevalt telnet‘ist töötas see nii, nagu eeldasin.

testwebsite.bat

@ECHO OFF
wscript.exe WebSiteTest.vbs

IF errorlevel 1 GOTO :error

ECHO Success
GOTO :end

:error
ECHO Error
ECHO Error %date% %time% >>errors.txt
NET STOP Apache2.2
NET START Apache2.2

:end

Kõik katkestused veebiserveri töös, eeldusel, et arvuti ise töötab, logitakse niisiis faili errors.txt. Viimasest IP-aadressi vahetusest saadik on selles järgmised read:

Error N 27.11.2008 14:00:30,70 
Error L 29.11.2008 14:15:30,70 
Error L 06.12.2008 23:30:30,71 
Error E 08.12.2008 2:15:00,58 
Error T 09.12.2008 14:30:30,77 
Error L 13.12.2008 1:00:21,32 
Error L 13.12.2008 1:15:23,73 
Error L 13.12.2008 1:30:23,37 

Nagu näha, kukub server tõesti suvalistel aegadel ise maha. Ühtlasi näeb siit, et eile öösel suutis STV jälle maha saada ligi tunniajase teenusekatkestusega. Puhtalt veebiserveri huvides oleks muidugi võimalik kontrollida www.spiderworld.com asemel localhost‘i töötamist, aga selline skript annab samas hea võimaluse ka teenuse kättesaadavust kontrollida, kuigi Apache’i taaskäivitatakse sel juhul ilmaasjata.

Veidi häiriv on küll see konsooliaken, mis iga 15 minuti tagant hetkeks ekraanile hüppab, kuid seni pole ma leidnud võimalust sellest lahti saada. Vahest peaks mingil hetkel proovima kontrollskripti Powershelli peale üle viia, mis peaks võimaldama seda akent mitte näidata, aga see on tuleviku teema.

December 13th, 2008

Tark investor

Veidi rohkem kui aasta tagasi, enne Ameerika-reisi pakuti mulle võimalust teha elukindlustus. Kuna kunagi ei tea ette, mis võib juhtuda, haarasin sellest võimalusest kinni. Mulle näidati palju ilusaid graafikuid ja sellest tulenevalt otsustasin, riskialdis inimene nagu ma olen, teha omale investeerimisriskiga kogumiskindlustuse. Valisin välja ka mõned fondid, mis mulle sel hetkel rohkem või vähem perspektiivikad tundusid.

Nüüd on aeg teha vahekokkuvõte. Selline oli minu portfellis leiduvate fondide tootlikkus esimesel aastal (12. novembri seisuga):
Evli Greater Russia – -68,123%
ABN Amro Global Emerging Markets – -55,999%
ABN Amro Asian Tigers – -48,767%
Seesami Globaalne Kasvuportfell – -34,591%

Kommentaarid on siinkohal vist liigsed.

Vahepeal on möödunud veel üks kuu, mille tulemused olid minu arvutuste põhjal järgmised, kuigi seoses firmade ühinemisega osad fondid vahetusid, mis teeb ülevaate saamise veidi keerulisemaks:
Evli Greater Russia – -14,962%
Seesami Globaalne Kasvuportfell – -2,929%
Equity Asia Emerging – +6,042%
Equity Global Emerging – +8,629%

Üllataval kombel võib siin märgata plussmärgiga tulemusi, ehkki Venemaa fond kaotas kuuga veel 15% sellest vähesest, mis sinna aasta möödudes jäänud oli. Vähemalt praegu tundub küll, et selle valik oli täielik ämber, kuid kuuldavasti pole ma ainus tola, kes sinna raha matnud. Mul on tekkinud juba sportlik huvi, kui madalale see üldse langeda võib ja seetõttu pole mul ka kavas fondi vahetada. Muus osas on pilt aga veidi rõõmustavam kui kuu aega tagasi, ehkki tumeda tuleviku valguses on põhjust karta, et see rõõm jääb ajutiseks. Samas, kuna leping sai tehtud puhtalt elukindlustuse pärast, siis olen võimalikku tulu alati käsitlenud pigem boonusena ning raha haihtumine mind nii väga ei häiri, kuigi ega see mind rõõmsaks kah ei tee.

P.S. Loodetavasti ei teinud ma kusagil mõnda tobedat arvutusviga.

December 12th, 2008

Millise tarkvara peal see server jookseb?

Seoses WordPressi uue versiooni väljalaskmisega mõtlesin, et kirjutan paar sõna sellest, mis tarkvara ma üldse blogipidamiseks kasutan. See huvitab kindlasti vaid itimehi, aga mis sellest.

Alustaks siis sellega, et www.spiderworld.com käib minu isiklikus arvutis, mille nimi (nagu väga suured huvilised traceroute‘i kasutades välja võivad selgitada) on MEDUSA. MEDUSA operatsioonisüsteem on Windows Vista 64-bit Ultimate Edition. Kahtlemata on küllalt neid, kelle meelest Vista on saatanast, aga mina ei oska tema kohta küll suurt paha öelda. Mõistagi on tal omad kiiksud, aga mind need suurt ei häiri. Vahest on asi ka selles, et suurema osa ajast olen sisse logitud domeeni administraatorina (oh seda turvariski!), nii et UAC mind ei tülita.

Muu blogi jooksutamiseks vajalik tarkvara on vabavara. Nendeks on siis veebiserver Apache koos PHP toega ja andmebaasimootor MySQL, mida kõiki üritan jõudumööda uuendada, kui uus versioon välja tuleb. Blogi kirjutamiseks kasutan WordPressi, nagu juba mainitud. Eile õnnestus see suhteliselt lihtsa vaevaga ka versioon 2.7 peale üle viia. Muuhulgas tundub, et selles versioonis on isegi dashboard täiesti kasutatav, mida minu arust varem küll öelda ei saanud. Kujundus ehk teema on Tiga, mida igaüks võib lehe allservast isegi lugeda. Kui ma kunagi ammu kujundust valisin, oli see üks väheseid, mis suutis end üle terve ekraanipinna mahutada, mitte ei näidanud vaid kitsast riba teksti ekraani keskel. Just sellepärast saigi see valitud. Tõsi, ma pole proovinud, milline see väiksema resolutsiooniga välja näeb, ehk peaks seda kunagi tegema.

Lisaks jooksutab MEDUSA spiderworld.com nime- ja meiliserverit, aga nendest ma vähemalt praegu pikemalt ei pajata.

December 11th, 2008

Provokatsiooni võlu

Tundub, et provokatiivsed pealkirjad tõepoolest töötavad. Minu paari päeva tagune kirjutis Swedbanki teemal osutus üllatavalt populaarseks, hoolimata sellest, et peale pealkirja polnud selles eriti midagi põnevat. Aga kolmekohaline lugejate arv ja Eesti blogide TOP 100 lõpuosa külastus on nüüd tõsiasi. Siinkandis on järelikult tõesti üsna lihtne laineid lüüa, aga edaspidi pole mul kuigivõrd plaanis postitustele liiga paljulubavaid pealkirju panna, kui olukord seda just ei nõua. Aitab ühest korrast küll.

December 10th, 2008

Meenutusi ja mõtisklusi ehk Ameerika-reisi kokkuvõte

Mul on vanast ajast klaarida üks võlg. Nimelt lubasin, et minu Ameerika-reisikirjal on nii sissejuhatus kui kokkuvõte ja kuigi kokkuvõtte kirjutamine jäi oluliselt hilisemaks kui esialgu arvasin, siis täna, 9. detsembri õhtul, mil reisist on möödas täpselt üks aasta, ma seda ometi teen.

Kui keegi soovib ülevaadet reisil toimunust, siis siin on lingid kõigile sellest kõnelevatele postitustele.

Sissejuhatus. Viisteist magamata ööd
1. päev. And so it begins…
2. päev. Hit the road, Jack!
3. päev. The road goes ever on and on…
4. päev. Get your kicks on Route 66…
5. päev. City of Angels
6. päev. Damn, it feels good to be a VIP!
7. päev. The Train Job
8. päev. Browncoats of the world, unite!
9. päev. Sail the sea, Serenity
10. päev. The heartbreak kid
11. päev. Take my love, take my land…
12. päev. Take me where I cannot stand…
13. päev. Time to say goodbye…
14. päev. My fair lady
15. päev. If you leave…
16. päev. All good things must come to an end
Kokkuvõte. Meenutusi ja mõtisklusi

Mis mulle siis pärast aasta möödumist meenub? Eelkõige see, kui paljude toredate inimestega ma reisi jooksul kokku sain. Seni olin meedia vahendusel saanud pildi USA-st kui idiootide taimelavast, kuid kohale jõudes olin sunnitud seda arvamust oluliselt korrigeerima. Vahest liikusin ma lihtsalt õiges seltskonnas, ent tegu oli täiesti normaalsete inimestega ja Eesti asukohagi olin sunnitud vaid korra üle rääkima. Igatahes tekitas see reis minus tahtmise kunagi tagasi minna ja nende inimestega uuesti kohtuda. Kui kõik hästi läheb, siis järgmisel, 2009. aastal saab see ka teoks. Nimelt on välja hõigatud järgmise Firefly kruiisi toimumise aeg, 7.-12. november 2009. Võimaluse korral tahaks sellel osaleda, kuigi on kahtlane, kas mul jätkub aega, tahtmist, ja mis põhiline, raha, aasta jooksul kaks korda San Diegosse sõita (kavas oli osaleda ka järgmise aasta Comic-Con’il). Pealegi võiks mujalgi peale San Diego käia, kuigi see on kahtlemata väga kena kant. Aga eks paistab, mis tulevik toob.

Veel vähemalt üks antud lubadus on seni täitmata. Ma pole uurinud, kuidas elab minu kajutikaaslane Tim. Selle vea tahaks samuti selle aasta jooksul parandada. Loodetavasti on ta taas terve ja temaga on kõik hästi.

Aga üldiselt võiks reisi kokku võtta sõnadega, et maailmas on väga palju ilu ja üleüldse positiivset, mida võiks rohkem tähele panna. Kui me kõik seda teeksime, oleks maailm palju parem paik. Tahaks loota, et kõik pole selles suhtes veel kadunud. Ise loodan tulevikuski kauneid kohti külastada ja võimalusel sellest ka kirjutada.

December 9th, 2008

Swedbank ründab jälle

Hiljuti potsatas minu postkasti kenal paberil teade, et minu viis aastat kehtinud arvelduskrediidi leping automaatselt ei pikene. Iseenesest on see üllatav, sest netipank laulab kenasti, et juhul, kui sissetulekud on aasta jooksul suurenenud või jäänud samaks, siis kehtib leping ka järgmisel perioodil, aga minu kontole on sel aastal laekunud märkimisväärselt suurem summa kui möödunud aastal. Milles siis asi? Kas majanduskriis ründab tõesti nii ägedalt?

Paberil on kirjas telefoninumber, millele helistades peaks arvelduskrediidi pikendamise kohta antama täpsemat infot. Eile ma siis helistasin ja mulle öeldi (küll veidi rohkem läbi lillede), et tema (vastaja siis) küll ei tea, miks Programm lepingut automaatselt ei pikendanud, välja uurida ta seda ei kavatse ja mina esitagu uus taotlus, küll nad siis vaatavad. Ma saan aru küll, et see on mingisugune üldnumber, aga no kurat te sellest sinna paberi peale siis trükite, kui temast mitte tuhkagi kasu ei ole. Üldse tundub, et selles pangas otsustab kõik mingi salapärane Programm. Kui ma mõned aastad tagasi arvelduskrediidi summat suurendasin, siis arvas Programm, et võiks intressimäära sõnagi lausumata 14% pealt 19%-le suurendada, kuigi tol hetkel olin võtmeklient, kellele kehtis jutu järgi soodsam määr. Märkasin seda küll, aga ei viitsinud õiendama hakata ja tagantjärele tundub, et õigesti tegin.

Nüüd on seis igatahes selline, et lepingu pikendamist ma taotleda ei kavatse, sest antud 5000 krooni tasumine pole minu jaoks hetkel probleem. Küll aga olen väsinud maadlemast mingi Programmiga, mis pidevalt minu kahjuks otsuseid langetab (see pole ainus juhus). Seega, Swedbank, edaspidi jääb teil minu käest see 40-50 krooni intressi igas kuus saamata. Mis muudest pangatoodetest saab, seda ma veel vaatan, aga ilmselt loobun peagi suuresti ka nende kasutamisest.