Postmodernne Prometheus

February 8th, 2009

Mul ikka kohe veab

Seoses MEDUSA surmaga otsisin välja tema garantiidokumendid. Mulle oli meelde jäänud, et ostsin arvuti jaanuaris, aga sellel paberil on kirjas, et garantii kehtib 24 kuud ja ostukuupäevaks on märgitud 15. veebruar 2007. Kuna garantii kehtib veel viimaseid päevi, siis on kõik iseenesest väga ilus, aga miks kurat ma selle arvuti just Beestingist ostma pidin, mis aasta tagasi pankrotti läks? Tegelikult pole mul Beestingi ja selle töötajate kohta ühtki paha sõna öelda, kuid selle garantiiga pole samuti midagi teha.

Eeltooduga mitteseonduv teade: sain järjekordselt täiesti juhuslikult teada, et “originaal-Buffy” Kristy Swanson on eile sõudnud abieluranda. Palju õnne talle selle tähtsa sündmuse puhul!!!

February 7th, 2009

Medusa on surnud, elagu Aurora!

Ma ei tea, kas ja kui paljud jälgivad minu blogi nii andunult, et märkasid, kuidas see viimastel päevadel järjekordselt salapäraselt kuhugi kadunud oli. Usun, et neid tähelepanelikke polnud kuigivõrd, kuid paraku ei muuda see toda fakti ennast olematuks.

Juhtus see, et seda blogi üleval hoidev arvuti, mille nimi oli teadupärast MEDUSA, otsustas ootamatult elust lahkuda. Seda, kas surm tabas emaplaati või videokaarti, pole ma veel välja selgitanud ning tõtt-öelda pole selleks eriti aega kah. Vahelduse mõttes ei saanud seekord kannatada kõvaketas, seega on kõik info alles, nagu näha, ning kopeeritud uuele kettale. Küll aga tähendas arvuti hukk järjekordse 7000 krooni kulutamist millelegi, mis polnud hetkel plaanis, kuid õnneks maksab samade parameetritega arvuti tervelt kolm korda vähem kui kaks aastat tagasi, nii et lood võiksid hullemadki olla.

Arvutit ostes peab ootamatusteks alati valmis olema ning kuigi lahkusin poest teadmisega, et ostsin 4GB operatiivmäluga arvuti, vaatas karbilt vastu märge 2GB RAM. Õnneks ei läinud seekord nii nagu tavaliselt ning tegelikult on selles kastis siiski 4 giga mälu, muidu oleks olukord väga nutune olnud, sest kus ma siis vajadusel oma virtuaalmasinaid käivitaks. Aga nüüd on uus masin olemas ning tema nimi on AURORA. Medusa tapja nimi oli küll Perseus, mis väljendab võrdlemisi edukalt minu suhtumist kujunenud olukorda, ent kuna seni on mu arvutid olnud enamasti naissoost, ei näinud ma põhjust väljakujunenud traditsiooni muuta. Loodetavasti on AURORA saatus õnnelikum kui eelmisel arvutil.

Ühtlasi tähendab arvuti vahetus meeldivat võimalust veeta terve nädalavahetus erinevaid programme ja programmikesi installeerides. Alustasin sellest, et panin siia peale Windows 7 beeta, sest ühtki MP3 sellel kõvakettal pole, järelikult puudub võimalus, et need võiksid viga saada. Lisaks tõmbas Windows 7 omale kohe ära vastavasisulise paranduse, seega ei tohiks seda tulevikuski juhtuda. Esmamulje Windows 7-st on igatahes positiivne, mälu tundub ta võtvat vähem kui Vista ja näeb muidu ka tegus välja. Ainus probleem on tema aegumine, mis toimub 2. juulil (kuigi litsents räägib 1. augustist, nägin kusagil aknas sellist kirja). Loodetavasti on uus versioon, Release Candidate, selleks ajaks ikka olemas.

Kuna proovitarkvara kasutamine tähendab, et suure tõenäosusega tuleb seda protsessi mingi aja möödudes korrata, lisan siia kontrollnimekirja sellest, mida tuleb teha, et veebiserver ja muud veebirakendused uuesti käima saada. See on pigem mu enda jaoks, et midagi meelest ära ei läheks, aga võib-olla on sellest veel kellelegi kasu.

  1. Installeerida Windows 7.
  2. Teha ajutine kasutaja, logida tema nime alt sisse ja kopeerida C:\Users kataloog süsteemikettalt andmekettale. Muuta registris HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList all käsitsi ära vastavad kataloogide väärtused. Muidugi võib profiile hoida ka süsteemikettal, aga ma eelistaksin nende säilimist süsteemiketta vormindamise korral ning kuna ma pole veel leidnud võimalust, kuidas neid saaks kuidagi viisakamalt mujale kopeerida, siis tuleb teha käsitööd. Seejärel võib ajutise kasutaja uuesti ära kustutada.
  3. Tirida ja installeerida Far Manager. Olen vana kooli mees, kelle esimene shell oli Norton Commander, seega kasutan tööks failidega seniajani üsna tihti tema tänapäevasemat klooni. Endise NSV Liidu maades elavad inimesed tohivad Far Manageri kasutada tasuta, seega võib selle ka ära registreerida, mis eeldab tsipa vene keele oskust. Registreerimiseks tuleb sisestada failis License.xUSSR.txt (mis on ise Windows-1251 kodeeringus) olev kasutajanimi ja kehtiv nädalapäev vene keeles. Konks on selles, et vene tähti saab arvutisse sisestada väga mitut moodi ja registreerimise käigus tuleb kasutada teist kodeeringut (MS-DOS Cyrillic CIS 1). Kui kõik läheb hästi, siis on Far Manager nüüd registreeritud. Veel tuleks kohe maha võtta failide kustutamine Recycle Bin’i ja seadistused salvestada.
  4. Tirida ja installeerida ISC BIND. Kopeerida konfiguratsioon (etc\ kataloog) üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi UDP ja TCP port 53. Nüüd töötab nimeserver.
  5. Tirida ja installeerida hMailServer. Eelmise versiooni konfiguratsiooni säilitamiseks kasutada enne üleminekut versioonile 5.x (mis kasutab vaikimisi nuditud Microsofti SQL Serverit) versiooni 4.4, mis töötab MySQL baasil. Kopeerida konfiguratsioon ja andmebaas üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi SMTP port (ei ole 25). Nüüd töötab meiliserver.
  6. Tirida ja installeerida MySQL. Muuta ära root kasutaja parool, kui seda automaatselt ei tehta (seekord andis automaatkonfigureerimine mingi vea, mis võib või võib mitte olla seotud Windows 7-ga). Kopeerida andmebaas üle varundatud versiooniga. Nüüd töötab andmebaasiserver.
  7. Tirida ja installeerida Apache HTTP Server. Kopeerida konfiguratsioon (hetkel httpd.conf ja httpd-vhosts.conf) üle varundatud versiooniga. Lubada tulemüürist läbi TCP port 80. Nüüd töötab veebiserver.
  8. Tirida ja installeerida PHP (koos laiendustega). Kopeerida konfiguratsioon (php.ini) üle varundatud versiooniga. Eeldused veebilehe tööks on nüüd täidetud.
  9. Kopeerida varukoopiast õigesse asukohta veebilehed ise, kui neid seal pole. Vajadusel tirida ja paigaldada kataloogidesse WordPressi uusim versioon. Nüüd peaks http://www.spiderworld.com töötama.
  10. Vajadusel panna uuesti automaatselt käivituma veebiserveri ülevaloleku kontrolli skript, mis on seni veel tegemata, sest võib-olla Windows 7 all Apache ja PHP ei lõpetagi mõnikord ootamatult tegevust.

Kuna selle arvutiga on aeg-ajalt vaja ka tööd teha, siis installeerimisprotsess jätkub ja järgnevatel päevadel võib esineda (loodetavasti) lühiajalisi katkestusi veebiserveri töös.

February 2nd, 2009

43. Super Bowl

Möödas on järjekordne aasta ja taas kord jõudis kätte aeg vaadata Super Bowli. Sedapuhku kohtusid finaalis Pittsburghi Steelers ja debütant Arizona Cardinals. Sellises olukorras olin mõistagi uustulnuka poolt, kuid hoolimata neljandal veerandajal näidatud südikast esitusest õnnestus neil see mäng esimese poolaja lõpus tehtud erakordse töllakuse tõttu siiski 27:23 kaotada. Ehk jällegi läks nii nagu tavaliselt: minu soosik kaotas.

|