Nagu lubatud, kirjutan täna siis lühikese ülevaate Vampiiritapja Buffy sõsarsarjast Angel. Tegelikult on suurem osa siin kirjas olevast infost juba varasematest postitustest läbi käinud, kuid tutvustuse mõttes on hea see ühte kohta kokku koguda.

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et kusagil Vampiiritapja Buffy teise hooaja keskel, pärast seda, kui Joss Whedon oli näinud David Boreanaze teadmata kust leitud näitlejavõimeid hingeta Angelit kehastades, hakkas tema peas idanema mõte, et Boreanaz võib välja kanda ka isikliku sarja. Telekanal WB teatas sellest plaanist vägagi sobival ajal, vahetult enne Buffy teise hooaja kaheosalist finaali, milles Angel teatavasti sureb (vähemasti näiliselt) ja põrgusse läheb, mistõttu hooaja viimase osa emotsionaalne mõju oli kahtlemata väiksem kui võinuks. Pärast seda teadaannet veetis Angel veel ühe hooaja Buffy sarjas, kuid pärast kolmandat hooaega oli aeg tema lahkumiseks Sunnydale’ist küps. Selleks astus Angel terve rea samme, jättes Buffy mõned korrad mahagi, kusjuures hooaja 20. osas lõplikult.

Samaaegselt Buffy neljanda hooajaga jõudiski uus sari, idee autoriteks ametlikult Joss Whedon ja David Greenwalt, eetrisse. Erinevalt Buffyst, mille tegevus toimub väljamõeldud Sunnydale’i linnakeses, tegutseb Angel täiesti reaalses Los Angeleses, kus elutsevad vähem reaalsed vampiirid ja muud kollid. Vanadest tegelastest lõid algusest peale kaasa mõistagi Angel ise (David Boreanaz) ja Cordelia (Charisma Carpenter), uutest tegelastest jõudis algustiitritesse Doyle (Glenn Quinn). Doyle’i tegelaskuju sarnaneb muide märkimisväärselt Whistleriga, aga kuna läbirääkimised tema osalemiseks ei kandnud vilja, siis mõeldi välja uus, tunduvalt sümpaatsem tegelane kui Whistler. Kokku tehti Angelit viis hooaega, igas 22 osa, osi kokku seega 110. Selle aja jooksul jõudis sarjast läbi käia suur hulk tegelasi, mõned neist tuttavad, mõned täiesti uued. Advokaat Lindsey McDonaldit mängib avaosas Christian Kane, olles David Boreanaze kõrval ainus, kes lööb kaasa nii esimeses kui ka viimases osas.

Viienda hooaja keskel kohtus Joss Whedon WB juhi Jordan Leviniga, et varakult teada saada, millised on telekanali plaanid kuuenda hooaja suhtes. See strateegia tõi aga kaasa tagasilöögi, sest otsusega kiirustama sunnitud Levin teatas, et viienda hooaja lõppedes tõmmatakse juhe seinast välja. Sellel hetkel tundus WB seis üsna lootustandev, sest väljatöötamisel oli klassikalise telesarja Pimeduse varjus (Dark Shadows) uusversioon, mis pidi eetrisse minema just Angeli asemel. Angeli fännid organiseerisid küll massiivse meediakampaania, ostes muuhulgas reklaampinda nii ajakirjades kui infotabloodel, kuid sellest polnud abi. Viienda hooajaga Angel kui sari tõepoolest lõppes, elades sarnaselt Buffyga edasi koomiksiilmas.

Mis sai WB-st? Jordan Levini otsus osutus ennatlikuks. Pimeduse varjus pilootosa oli vähelubav ning sari eetrisse ei jõudnudki. Selle asemel hakati näitama Kanal 2 poolt menusarjaks tituleeritud üllitist Mägi (The Mountain), milles lõi kaasa ka meie Johann Urb. Nimetatud menusari oli USA vaadatumate saadete edetabelis pidevalt tagantpoolt teisel-kolmandal kohal, küündimata Angeli näitajatele lähedalegi, mistõttu jäi tema eluiga iseenesestmõistetavalt lühikeseks. Jordan Levin sai tseremoonitsemata sule sappa ning tänaseks päevaks on telekanali WB nimigi (pärast ühinemist UPN-iga ja nimevahetust CW-ks) kadunud unustusehõlma.

Sellegipoolest pakkus Angel meile oma viie eluaasta jooksul hulgaliselt meeldejäävaid momente ning parematel päevadel ei jäänud ta oma kvaliteedi poolest Buffyle sugugi alla, vahest isegi ületas seda. Püüan anda oma parima, et järgnevate kuude jooksul seda Buffyga paralleelselt kajastada, ehkki Marki plaan hakata järjepidevalt kirjutama seitse ülevaadet nädalas võib osutuda tõeliseks väljakutseks. Elame-näeme.