Selle nädala ülesandeks oli lugeda läbi Eric Raymondi häkkeri-HowTo ja selle kohta arvamust avaldada. Kui aus olla, siis sellel dokumendil õnnestub häkkeritest küll pigem rumal kui mõistlik mulje jätta. Esiteks käsitleb see häkkeri definitsiooni võrdlemisi kitsalt, võrdsustades selle põhimõtteliselt avatud lähtekoodiga tarkvara programmeerijaga. Teiseks suhtub autor üleolevalt kõigisse ebameeldivatesse operatsioonisüsteemidesse, eelkõige Microsofti omadesse, ja üleüldse kõigisse, kes tema maailmavaadet ei jaga, istudes oma eebenipuust tornis nagu mõni kodumaine kirjaneitsi. Ja kolmandaks, hoolimata sellest, et autori soovitus on vältida fleimimist, ei saa ta oma jutukeses hakkama selliste sõnadeta nagu jobu, idikas ja kretiin. No ei ole konstruktiivne lähenemine.

Lisaks tehakse häkkeri-HowTos kaheldava väärtusega üldistusi, näiteks väidetakse, et kõik Basicud on halvasti ülesehitatud. See väide on… VALE! Mina näiteks õppisin kunagi ammu programmeerimise selgeks sellise keelega nagu Borlandi Turbo Basic (TTÜ-s muide) ega saa küll öelda, et see minu oskustele kuidagi pärssivalt oleks mõjunud. Täpselt samamoodi on ka Visual Basicus võimalik täiesti korralik tulemus saavutada, ehkki enda põgus kogemus näitab, et selle saavutamine võib tõesti olla mõnevõrra keerulisem kui mõnes teises keeles. Aga halba tantsijat pidavat ka munad segama, kui taas venelaste ütlust kasutada.

Veel häiris mind järgmine väide: Ühiskondlik tõrjutus aitab kontsentreeruda tõeliselt tähtsatele asjadele nagu mõtlemine ja häkkimine. Isegi kui autor seda täiesti tõsiselt ei mõelnud, sest terve see traktaat kubiseb haledatest naljategemise katsetest, jätab see ikkagi kummalise mulje. Mina arvan siiski, et teiste inimestega suhtlemist tuleks võimaluse korral arvuti taga istumisele eelistada, olgu see viimane kui “tähtis” tahes.

Lõpetuseks tahaksin öelda veel seda, et mitmed mainitud punktid on mulle tegelikult südamelähedased ja võimaluste piires olen püüdnud neid ka kaastöötajais juurutada, ehkki tundub, et suhteliselt edutult: maailm on täis probleeme, ühtki probleemi ei tohiks lahendada kaks korda, igavus ja nüridus on kurjast, suhtumine ei asenda kompetentsi. Kuid kuna teen seda töö juures, mitte avatud tarkvara luues, siis häkkerite elitaarne seltskond mind ja paljusid teisi enda seas näha ei taha. Nii teete te karuteene ju endale, mitte meile. Kunagi saabub ka vanade Unixi-peerude kord minna.