Vampiiritapja Buffy 8. osas pääseb kunagi ammu Itaalias raamatusse kätketud kuri deemon Moolok vabadusse ja hakkab taas tüli tekitama, sedapuhku Interneti vahendusel.

Paljud sarja austajad peavad nimetatud osa jällegi tõsiseks kandidaadiks Buffy halvima osa tiitlile, kuid seda uuesti läbi vaadates polnudki vaatepilt huvitaval kombel nii jube. Mõistagi on arvutite ning Interneti käsitlus armsalt naiivne ja kohvrisuurune “läpakas” oli isegi 1997. aastal lootusetult vananenud, kuid ometi sisaldab osa jaburuste kõrval mitmeid helgeid momente. Näiteks saame just siin tuttavaks arvutiõpetaja preili Calendariga (Robia LaMorte), kelle vaidlused Gilesiga lisavad sarja värskust. Lõpuks saab Giles omale väärilise vastase, kellega suhelda, sest tänapäeval tekitab tema pidev viibimine alaealiste seltskonnas ebatervet tähelepanu. Kasutu teadmine: Buffy fännamine asetab teid vähemalt osade seadusesilmade meelest potentsiaalsete pedofiilide riskirühma, ehkki Star Treki fänn on veelgi ebameeldivam olla.

Mina, robot… sina, Jane on ka ainus Buffy osa, milles sarja looja Joss Whedon, õigemini tema hääl, ise kaasa lööb. Taustal toimuv Mooloki sabotaaž, millest annab märku muulhulgas Whedoni tegelaskuju kommentaar, ongi vaimukam kui pealiin ja sunnib toimuvat tähelepanelikult jälgima, et miski kõrvust mööda ei läheks.

Ent antud osal on ka kuhjaga puudujääke. Kui Moolok näiteks kooli andmebaasist Buffy andmeid küsib, vilksatab ekraanil kaks erinevat sünnikuupäeva, millest kumbki pole muide õige (“ametlikult” on Buffy sündinud 1981. aastal). Samuti häirib tegelaste komme teistega arvuti abil suheldes oma tekst kõva häälega ette lugeda. Ja Internet on pähh pole sugugi kõige targem moraal, mida inimestele eluks kaasa võiks anda. Tegelikult piisab teadmisest, millised on ohud, ning oskusest neid ära tundma õppida.

Veel paar tähelepanekut: Mina, Robot… sina, Jane viskab muuhulgas kivi Iseseisvuspäeva (Independence Day) ja teiste sarnaste ulmekate kapsaaeda, kus probleemi lahendamiseks piisab arvutiga tulnukate emalaeva sõitmisest ja nende 100% Apple’iga ühilduvasse süsteemi viiruse laadimisest. Samas oli Buffy sarjal endalgi kombeks panna osadele nimeks rohkem või vähem (enamasti vähem) vaimukaid viiteid popkultuurile, millest hiljem õnneks loobuti. Nii viitab sellegi osa pealkiri nii Isaac Asimovi teosele Mina, robot kui ka Edgar Rice Burroughsi Tarzani-lugudele.

Lõpetuseks üks video ajast, mil Robia LaMorte polnud veel paduusklikuks pööranud.

Tutto quello che desidero è il tuo amore. 7/10