Vampiiritapja Buffy 12. osas kuuleb Buffy, et iidse ettekuulutuse kohaselt võitleb ta Käskijaga ja sureb. Kes oleks aga nõus 16-aastaselt surema?

Olen Marki graafikust jälle pisut maha jäänud, kuid sedapuhku meelega, sest on ju omamoodi tore lõpetada Buffy esimese hooaja ülevaade just aastavahetusel ning alustada uuel aastal juba teise hooajaga. Mis puutub osasse endasse, siis vahelduseks on väga meeldiv, et kurjami näol ei ole tegemist üleloomulikku üle kantud koolielu hirmuga, vaid Käskija (Mark Metcalf) ongi see, kellena paistab. Kuigi hea tahtmise korral saaks siingi tõmmata paralleele surmahirmuga üldisemalt, on Käskija ja tema välimus siiski ennekõige kummardus klassikalistele vampiirifilmidele, nt Nosferatule.

Mul on Tüdrukut ettekuulutusest üsna raske hinnata. See on esimene Whedoni nii kirjutatud kui ka lavastatud Buffy osa. Buffy kõne raamatukogus (Giles, ma olen 16-aastane. Ma ei taha surra.) on tõenäoliselt üks mõjuvamaid stseene terves sarjas ja Whedoni loomingus üldse, kusjuures siin peab kiitma pigem Sarah Michelle Gellarit, mitte niivõrd Whedonit ennast, ehkki ei saa unustada, et viimane istus lavastajatoolis. Sissejuhatavas blogipostituses mainisin, et tundsin Gellari suhtes mingit seletamatut vastumeelsust, kuid just see stseen veenis mind, et tegelikult on tema näol tegemist suurepärase näitlejaga. Tõsi, nii nagu näiteks Leonardo DiCaprio, vajab temagi enda kõrvale tugevat lavastajat, vastasel juhul tekib haltuurategemise oht. Nii et ma ei kujuta hästi ette, kuidas algaja lavastaja Whedon selle stseeni temast välja meelitas, kuid au ja kiitus talle selle eest. Siin on lühendatud montaaž nimetatud stseenist.

Tüdruk ettekuulutusest on ühtlasi ainus Buffy osa, kus tunnusmuusika kõlab ka mujal kui tiitrite ajal, esmalt juba tuntud Nerf Herderi esituses ja pärast aeglasemalt, klaveriversioonina. Enne kolmandat hooaega mängis Nerf Herder selle uuesti linti, kuid minu kõrvadele tundub esialgne variant millegipärast etem, uus on kuidagi vale tempoga, ehkki just seda viga nad stuudiosse kõrvaldama läksid. Samas ei ole ma muusik, räägin ainult seda, mida mina kuulen, spetsialistid kuulevad võib-olla midagi muud.

Paraku ei ole Buffy esimese hooaja viimane osa ideaalne. Kas näiteks Pühitsetu (Andrew J. Ferchland) suur ja ette kuulutatud roll oli tõepoolest ainult Buffyl käest kinni võtta ja ta füüsiliselt Käskija koopasse tarida? Võrdlemisi mage, aga just nii see tundub. Samuti, ehkki minu meelest oli Käskija tore üle võlli keeratud kurjam, vajub lõpplahendus, milles ta leiab oma oodatud lõpu (ning edaspidi näeme teda peamiselt tagasivaadetes, kuid mitte ainult), minu meelest pisut ära. Sellepärast olen sunnitud käesolevale osale panema hindeks “kõigest” 9/10.

Lisaksin siia veel ühe väikese tõlkimisalase märkuse. Nimelt oli telekavas selle osa maakeelne pealkiri Prohvetlik tüdruk, mis näitab selgelt, et haltuurat tehakse siingi. Isegi sisu teadmata on seda tegelikult üsna võimatu niiviisi tõlkida. Sellest tulenevalt ongi siin lehel kõik eestikeelsed pealkirjad minu enda välja mõeldud, kuigi tõtt-öelda ei saa mõnega neist 100% rahule jääda.

Ja lõpetuseks veel esimese hooaja kokkuvõte tervikuna. Ehkki paljude meelest on Buffy sissejuhatav hooaeg nõrgavõitu ja poolik (ikkagi vaid 12 osa tavapärase 22 asemel), siis mulle tundub, et see on päris tugev stardipauk. Isegi tavapäraselt nõrgemaks peetud osad (Kari ja Mina, robot… sina, Jane) kannatavad täiesti vaadata. Sellepärast annan ka esimesele hooajale tervikuna hindeks 9/10. See ei pruugi küll olla osadele antud hinnete aritmeetiline keskmine, kuid kes ütles, et elu peab ainult matemaatikast koosnema.

Kohtumiseni juba uuel aastal uute osadega.