Vampiiritapja Buffy viienda hooaja 7. osas on Buffyl surmalähedane kogemus, mis sunnib teda pöörduma Spike’i poole, et too räägiks, kuidas tal õnnestus omal ajal koguni kaks Tapjat vagaseks teha. Vastavastatud sügavad tunded muudavad blondi vampiiri üllatavalt avameelseks.

Armastuse ori moodustab harmoonilise paari Vampiiritapja Buffy sõsarsarja Angel teise hooaja 7. osaga, millest teen lähemalt juttu homme (või siis, kui tuju tuleb). Erinevalt varasematest sarjaülestest liikumistest ei tingi ühe sarja tegevus seekord teises toimuvat, seosed luuakse tagasivaadete kaudu, mis Buffys ja Angelis üksteist täiendavad, aga tähelepanematuma või halvema mäluga vaataja puhul, keda Marki lehel näikse omajagu olevat, asjale täiesti teistsuguse vaatenurga võivad anda. Algab kõik aga muidugi sellest, kui suvaline vampiir Buffyt tema enda vaiaga kõhtu haavab, mistõttu Buffyl tekib küsimus, mida ta seekord valesti tegi. Nii ei jäägi tal üle muud, kui püüda Spike’i keelepaelad avada, see pole aga kuigi keeruline. Spike on mäletatavasti alati armastanud suuri sõnu teha.

Näeme esmakordselt, milline oli Spike’i elu enne vampiiriks saamist. Vampiirina püüab Spike küll jätta alfaisase mulje ja tuleb tunnistada, et tal on tõenäoliselt varjatud andeid, sest kuidagi on ta ju suutnud 120 aastat elus püsida, pealegi koguni kaks vampiiritapjat teise ilma saata. Inim-Spike on seevastu luuletusi kirjutav õnnetusehunnik, kelle ihaldatud naine Cecily (Kali Rocha) julmalt ära põlgab. Siin saab tõmmata mitmeid paralleele: polnud ju Angelgi inimesena mingi eeskuju, pigem vastupidi. Darla andis Angelile ja Drusilla Spike’ile lisaks igavesele elule ka neil seni puudunud enesekindluse, kuid ainult enesekindlusest ei piisa. Ihaldatud naine Buffy põlgab Spike’i ära täpselt samade sõnadega, mida Cecily enam kui sajand varem kasutas. Jääb mulje, et ajaloo kordumine on juhuslik, sest need faktid oma elust jättis Spike tõenäoliselt rääkimata. Stsenarist Doug Petrie väärib igatahes kiidusõnu, ehkki Whedon oli nõu ja jõuga kindlasti kõvasti abiks.

Armastuse orja tagasivaadetes näeme üle hulga aja taas kõiki kuldse neliku liikmeid, kelleks on mõistagi Darla, Angel, Drusilla ja Spike. Darlat, kes Angelis on märksa olulisem karakter, me Buffys rohkem ei näegi. On üsna raske uskuda, et Julie Benz osales kõigest viies Vampiiritapja Buffy osas. Samuti on Armastuse ori ainus Buffy osa, milles Angel esineb ainult minevikustseenides, aga mitte olevikus. Erinevalt Buffyst ei kao ta omanimeliseski sarjas terveks osaks ekraanilt, seega kehtib sama jutt ka sarja Angel kohta. Kuna bokserite ülestõusu ajal toimuv mõjutab otseselt Angeli karakterit, siis lavastas selle stseeni Angeli järgmise osa lavastaja Tim Minear, mis jäi ühtlasi tema ainsaks kaastööks Vampiiritapja Buffyle.

Vampiiridest rääkides meenus mulle, et mainisin eelmise osa ülevaates, justkui kaoks Harmony kahtlaselt pikaks ajaks ekraanilt. Ega ma väga valetanudki, ehkki tema lühike etteaste Armastuse orjas oli mul täiesti meelest läinud. Nüüd on tal aga tõepoolest aeg mõneks ajaks kõrvale astuda ja loovutada oma koht olulisematele tegelastele. Selles osas on nendeks kahtlemata Buffy ja Spike. Kuna Buffy sai viga, siis püüavad teised omal moel vampiiridega võidelda, aga nende kanda jääb siiski vaid taustaroll, kuigi Riley suudab taas negatiivselt üllatada.

Armastuse ori paistab silma huvitava külalisosatäitjate valikuga. Juba mainitud Cecilyt mängib Kali Rocha, kes astub hiljem üles Anya kolleegi, kättemaksudeemon Halfreki rollis. Kui üldiselt on tegijad selles osas, milliseid tegelasi me varem näinud oleme ja milliseid mitte, üpris konkreetsed, siis antud juhul jäetakse otsad lahtiseks ning iga vaataja saab ise otsustada, kas Halfrek ja Cecily on üks ja sama tegelane või ei ole. Seega siis üks kuni kaks erinevat tegelast ja üks näitleja. Teine Tapja, kelle Spike tapab, on Nikki Wood (April Wheedon-Washington). Seitsmendal hooajal näeme teda veel korra, kuid siis mängib teda teine näitleja. Seega üks tegelane, kaks näitlejat. Omapärane. Muide, kes veel ei tea, kust Spike oma välimuse sai, siis siin on väike vihje ligikaudu samast ajaperioodist.

Osa tugevaim koht on ilmselt lõpp, kus Spike jahipüssiga Buffyt tapma läheb, kuid teda trepil nutmas nähes kõik oma kurjad plaanid unustab. Või siis kaosedeemon… 10/10

Kaosedeemon